YURISTGAMEINIGAMEID101

Gonderi (Varis)alip verme merkezinde alindi Nedir? Yurtdışı alışverişlerindeki problem

Gonderi (Varis)alip verme merkezinde alindi

Benimde başıma gelen bu sorun ile yaşadığım süreci ve uyguladığım adımları sizlere aktarmak isitoyrum. Gonderi (Varis)alip verme merkezinde alindi yazısı Aliexpress'den sipariş ettiğim 20 $ ücretli bir ürünün kargo takibini yaptığım sırada karşılaştığım ve 5 gündür bir gelişme olmaması ardından arayış içerisine girdiğim hadisedir. Zira ürün gümrüğe mi takıldı yoksa ne sebepden kargomu göndermiyorlar ve bekletiyorlar sorusu kafamı sıkmaya başladı.

Daha önce o kadar yurtdışı alışverişim oldu. Takip ekranında Turkey varış merkezine ulaştı yazısını görünce sevinir artık ürünümün Türkiye'ye geldiği için maksimum 1 hafta içerisinde elime ulaşacağını biliyordum. Bu sefer öyle olmadı, bir aksaklık sorun var. Zaten yurtdışı özellikle çin alışverişleri epey uzun bir süreç. Kargoların gelmesi minumum (bende en azından öyle) 1 ayı buluyor.

Hayır almak istediğim ürün Türkiye'de olsada 3-5 kuruş fazla vereyim hem kargo beklemeyeyim hem tamam ülkemin insanı kazansın ama Türkiye'de satılan bir şey değil. Hal böyle olunca tabi ki yurtdışından sipariş edeceğim. Bi salın arkadaş parasını verdiğimiz, vergisi ödediğimiz malı fazladan birde sizin yüzünüzden beklemeyelim.

Bu konuda yapmamız gereken nedir ? O kadar f5 bassanızda nafile. Bir yeri aramanız konuşmanız gerekende bir muhattap yok. Ptt ile görüştüğümde gelecek, yolda diyor. Çok sağolsunlar. Beklemekten başka yapabilecek bir şey yok. Bekleyelim iyi güzelde neyi, kimi bekliyoruz ? Sebep ?
Resmi tatil, bayram değil. Uçak indirmiş kargoları ama bekliyoruz bakalım hayırlısı.

Yurtdışı Kargo Takip ve Gümrük İşlemleri

Sevinmeye başlayacağınız kısım PTT işyerine geldi, İstanbul UKIM Başakşehir P.İ.M yazılarıdır. Bu adıma geldiğinde gönderiniz artık 3 iş günü içerisinde evinize gelecektir merak etmeyin ama bu tabi son kısmı gelin merak etmeniz gereken ve en çok karşılaşılan problemlere bakalım.

 • Receive item from customer (Otb) > Gönderi müşteriden(satıcı) alınmıştır.
  (Satıcı ürünü kargo firmasına teslim etmiştir.)
 • Arrive export exchange > Gönderinin gümrük işlemleri için yurt dışındaki mübadele servisine geldiğini gösteriyor.
 • The item was forwarded to the destination country (Otb) > Gönderi varış ülkesine sevk edildi (Giden)
 • Send item abroad (EDI received) > Gönderi yurt dışına sevk edildi. (Gönderi artık taşınma durumunda.)
 • Receive item at office of exchange (Inb) > Gönderi (Varış) alıp verme merkezinde alındı. (Gönderinin varış ülkesine ulaştığını gösteriyor. Yani ürün Türkiye’de.)
 • Send item to customs (Inb) > Gönderi gümrüğe sevk edildi (Gelen) (Ürünün herhangi bir gümrük sorunu olup olmadığı kontrol ediliyor.)
 • Yurt Dışı Kabul Geliş Kaydı Yapıldı > Ürünün gümrükten geçtiğini ve PTT iş yerlerine sevk edilmek üzere Posta İşleme Merkezi’nde (P.İ.M.) kayıt işlemlerinin yapıldığını gösteriyor. Ürün İstanbul’daki Uluslararası Pim’de.
 • PTT İş yerine Girdi, Posta Teslim Bordrosu Mübadele Servisine Geldi > Ürünün posta şubesinde geliş kaydının yapıldığını ifade ediyor.
 • PTT İş yerine Geldi > Ürünün adresinizdeki şubeye ulaştığı anlamına geliyor.
 • Dağıtıcıya Verildi-Cihet > Ürünün, dağıtımı yapacak kişiye teslim edildiği anlamına gelir.
 • Successful delivery > Başarılı teslimat. Ürünün alıcıya teslim edildiği anlamına geliyor.

Gonderi yurtdisina sevk edildi Nedir ? Korkmalı mıyız?

Kargo takip sorgu ekranında bu yazıyı gördüyseniz anlamı kargonuzun (çin) postane tarafından alındığını sırası gelince uçağa binmek üzere beklediğini gösterir. Kargo işleme merkezinden teslim alınmış yani.


Yurt dışından gelen her ürün gümreğe sevk edilir şüphelenirlerse paketi açarlar bakarlar içine içindekini araştırıp tekrar fiyat biçerler size. Eğer bir şüphe duyarlarsa paketin dışından.

Aklınıza takılan, kargo takip sorularınızı bu konu altından yorum kısmına yazarsanız elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım. Kargo bekleyenler bölüm 2

Yazar hakkında

Önerilen yazı

7 yorum

avatar

hocam benimde " Gonderi (Varis)alip verme merkezinde alindi " seklinde yaziyor. 10.09.2019 tarihinde son islem bu sekilde. aradigimda sizin gibi yolda dediler. ama urun turkiyede. garip bir durum 20 gun oldu gumruge yollamadilar.

Paylaş
avatar

Aynı sorunu bende yaşıyorum. 20/09/19 tarihinde gelen ürün hala gönderi (varis)alıp verme merkezinde bekliyor.10 gün oldu konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşlara soruyorum.Ne yapmam gerekiyor?

Paylaş
avatar

telefondan aradigimda (02124655519) urunun daha turkiyeye gelmedigini soyluyorlar. Ama heryerde turkiyede hozukuyor bir gariplik var. urunum hala ayni durumda.

Paylaş
avatar

Merhabalar benim de kargom 26.09.2019 tarihinde Gonderi (Varis)alip verme merkezinde alindi yazdı ve o günden beri bir gelişme yok. Bu durumda ne yapabilir ya da nereyi arayabilirim?

Paylaş
avatar

geldi sonunda. merak etmeyin geliyor ama gec geliryor.

Paylaş
avatar

Benim 10-12 gün sürdü o yazının yeniden güncellenmesi. Ardından ürün gümrüğe sevk edildi, %20 vergi + gümrük sunum ücreti v.s bindirildi sonrasında işte kavuştuk pakete. Para kasıyorlarda, kuyruk çok sırayla alıyorlar içeri (o)

Paylaş
avatar

selamlar dostlar benim 4 kasımdan beri ürün böyle gözüküyor sanırım belli bir süresi yok bekliyeceğiz

Paylaş