YURISTGAMEINIGAMEID101

Google play store ile para kazanma

Google play store ile para kazan


Herkese merhaba, sitemizdeki paylaşımlara bir süre ara vermiştik. Sebebi Ocak Ayı'nda reklam verenlerin tekliflerini azaltması ve kazançların düşmesi. Cidden diğer aylarda her şey gayet iyi giderken Ocak Ayı'nda her yıl bu tür düşüşler yaşanıyormuş bende canlı yaşamış oldum. Bundan sebep motivasyon ve yazı yazma şevkim gitti. Şubat Ayı'nda her gün yeni içerik eklemeye devam edeceğim ve başka bir projem var onu da hayata geçirip beraber yürütmeyi düşünüyorum.
   Not: Kapanan para kazanma siteleri ve artık ödeme yapmayan siteleri konularını güncelleyerek sayfanın en üstünde belirttim. İnternetten para kazanma siteleri için sitemizi takip ediyorsanız yaptığım güncellemeleri takip etmenizi öneririm.

  Bugün sizlere Google Play Store dan para kazanmayı anlatacağım. Uzunca bir yazı olacak tüm detaylarına ve kazançlarına değinmeye çalışacağım dilerseniz başlayalım..

Google Playe oyun yükleme para kazanma

Google Play'e yüklediğiniz oyununuzdan gelir elde etmek istiyorsanız bunun 2 yolu var.
1- Oyun içinde çıkan reklamlardan kazanç
2- Oyunu mağazaya ücretli koyarsınız. Yani kullanıcılar oyunu indirmek için satın almaları gerekli.

1- Oyun içi reklamlardan kazanç

Tavsiye ettiğimiz ve daha kazançlı olan yöntem budur arkadaşlar. Reklamlardan iyi bir kullanıcı kitlesine ulaştıktan sonra güzel paralar kazanabilirsiniz.
İyi bir kullanıcı kitlesi nedir ? Rakam size kalmış 1k indirmeli, aktif olarak %10 oyununuzu cihazında yüklü ve arada kullanan kullanıcılara sahipseniz günde 5-10 TL kazanabilirsiniz.

Bunun yanında oyun içeriğinize bağlı olarak bir para birimi ve satın alma gerektiren yükseltmeler, özel eşyalar sunuyorsanız kullanıcılara kullanıcılar oyun içi satın alma yaparak direkt para yükleyebilir ve böylede bir kazanç şekline sahipsiniz. Google Play bu oyun içi satın alma işlemlerinden %30 komisyon kesmektedir ve kalan %70 hesabınıza direkt olarak yansır.

2- Oyunu ücretli olarak mağazaya koymakBu yöntemi tavsiye etmiyorum. Neden? derseniz: play store artık uygulama/oyun doldu denilebilir. Yeni, mağazada olmayan içeriğe sahip bir oyun çıkarmalısınız ki kullanıcılar çok isteyip satın alsınlar. Birde şu olay var: android özgür bir platform açık kaynak kodlu, mağazadaki ücretli uygulama/oyununuz çoktan internette apk olarak dolaşıyor olabilir. Siz daha 1 indirme alsanız bile sonuçta indirdikleri uygulamayı kullanıcılar apk olarak dışa aktarabilir :D

Google Play ne kadar kazandırır ?

Üstte biraz değinmiştim ama genel olarak söylemek gerekirse; uygulama geliştirici arkadaşlardan, takip ettiğim forumlarda paylaşılan ödeme kanıtlarıyla 50k indirmeli bir oyundan ayda 1000 - 1500 TL kazanabilirsiniz.
Popüler ücretsiz oyunlara baktığımıda 500k, 1m, 10m indirilmiş bir sürü oyun var bunların kazançlarını siz düşünün :D

Kazançlar ortalama olarak bunlardı. Size düşük gelmiş veya gayet güzel kazanç gelmiş olabilir. Şimdi giderleri inceleyelim..

 Ne kadar bütçe gerekli oyun yapmak ve mağazaya yüklemek için ?

Öncelikle oyun veya uygulamanızı google play store'da yayınlayabilmek için bir geliştirici hesaba sahip olmanız gerekiyor. Bunu nasıl bulacağım? diyorsanız: bkz: google play geliştirici hesabı kayıt olma 
linkten hangi gmail adresinizle oyunlarınızı yayınlamak istiyorsanız onu seçin ve kayıt olun. Geliştici hesabına kayıt olmak ücretsiz değildir. Sonraki adımlarda 25 $ lık bir ödeme yapmanız gerekiyor.
Oyununuzu google play'e yükleme, yayınlama ücreti sadece bu.Peki oyunu nasıl kendimiz yapacağız ?

Bunun için gerekli proğramlar: Android studio veya daha gelişmiş oyunlar için Unity 3D
Youtube'da bu proğramları kullanmayı öğrenmeniz için çeşitli türkçe ve yabancı eğitim kanalları mevcut. Dilerseniz Udemy üzerinden bir kurs bakabilir beğendiyseniz satın alabilirsiniz. Udemy kursları genelde 30-40 TL oluyor gayet makul, indirim kuponlarını araştırın tabi almadan önce :D


İlla çok profesyonel oyun yapmanıza gerek yok, başlangıçta 2D oyunlar yapın. Mağazada tutmuş bir çok oyun var bunlardan bazıları: AA, ketchup games
Örnek olması ve idol almanız açısından Traffic Ricer , Traffic Rider 'ın yapımcısı bir türk: Soner Kara
Bu oyunların 100m+ indirilme sayısı var.Bir tavsiye daha: Basit ama geliştirilmeye açık oyun önerisi olarak zemini otoyol yapın 2D bir araba modelleyin Subway Surf tarzı parmağınızı sağa sola kaydırarak karşıdan gelen engelleri, trafiği geçerek ilerleyeceğiniz bir araba oyunu.Başka oyun yapma yolu yok mu ? Kod yazmadan oyun yapamaz mıyız ?

Arkadaşlar internette çeşitli siteler var hatta bunlardan birini koca Webtekno youtube'da bir videolarında tanıttı Tabiki Sponsorlu olduğu için ama yani bu tür siteler bence kesinlikle ÇÖP. Para tuzağı, ilk ay ya da birkaç ay sürükle bırakla biraz editle yaptığınız oyunu ücretsiz dağıtabiliyorsunuz v.s ama ondan sonra aylık istediği ücretler çok fazla geldi bana siteye göre değişiyor isteyen bakar. Tavsiye etmediğim yöntemdir.
Nasıl bir şey bu bakalım yapmazsak yine yapmayız :D derseniz video:

Videodaki site:
goodbarber

benzeri olarak internette bulduğum başka site (çok var, araştırın):
kodlama bilmeden oyun yapma mobiroller


Play store dan para kazanmak için bir başka yöntem

Play store'dan indireceğiniz uygulamalarla para kazanmadır. Bunları zaman zaman sizlerle sitemizde paylaşıyoruz zaten. İlgili sayfa: para kazandıran uygulamalar

Yazar hakkında

Önerilen yazı